Definicja
Mówi się, że kochanego ciała nigdy dosyć. Czy aby na pewno…?
Otyłość to obecnie jedno z najczęstszych schorzeń metabolicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość definiowana jest jako stan, w którym ilość tkanki tłuszczowej w organizmie jest na tyle duża, że wpływa to negatywnie na zdrowie. Jednym z najczęściej używanych kryteriów jest tzw. indeks masy ciała (body mass index BMI), który u osób otyłych wynosi >30 (BMI >25 dla osób z nadwagą). Niestety, otyłość wiąże się z szeregiem poważnych chorób, w tym zwiększeniem ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, między innymi hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie.
Skutki otyłości
Według badań, kobiety z nadwagą lub otyłością po menopauzie mają o 20-40% większe ryzyko zachorowania na hormonozależnego raka piersi niż kobiety o prawidłowej masie ciała. Mechanizm zwiększonego ryzyka związany jest z przewlekłym stanem zapalnym i dysregulacją hormonalną, które występują w organizmie osób z nadmierną masą ciała. Wynika to z faktu, że u kobiet po menopauzie to tkanka tłuszczowa (a nie jajniki) jest jednym z głównych źródeł estrogenów w organizmie, a ich nadmiar może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu komórek nowotworowych.
Umów wizytę przez znanylekarz.pl
Otyłość, a nowotwory
Otyłość zwiększa również ryzyko rozwoju innych nowotworów, takich jak:
- rak jelita grubego
- rak trzustki
- rak pęcherzyka żółciowego
- rak przełyku i wpustu żołądka
- rak nerek
- rak tarczycy
- rak wątroby
- rak jajnika
- rak trzonu macicy
- szpiczak mnogi
Inne ryzyka
Dodatkowo, otyłość zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego, a także zwiększa obciążenie stawów i prowadzi do problemów z poruszaniem się.
Zwiększa również ryzyko wystąpienia bezdechu sennego, co może prowadzić do zaburzeń snu, a nawet zwiększenia ryzyka zgonu.
Zapobieganie i leczenie
Warto pamiętać, że otyłość to choroba, która wymaga leczenia i przeciwdziałania. Najlepszą metodą jest połączenie diety z aktywnością fizyczną. Czasami konieczna jest również farmakoterapia lub leczenie zabiegowe. Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko chorób metabolicznych oraz nowotworowych, poprawiają ogólną kondycję organizmu i wpływają korzystnie na samopoczucie.
Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłową masę ciała i unikać nadwagi i otyłości.
Potrzebujesz porady onkologa lub chcesz przebadać piersi?
Zapraszam na wizytę:
ul. Warszawska 24
66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 731 413 413