W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się na operację powiększenia piersi. Zdarzają się jednak panie, które chcą poddać się zabiegowi odwrotnemu, czyli zmniejszenia piersi. Dotyczy to głównie kobiet dotkniętych gigantomastią.
Co to jest ta gigantomastia?
Gigantomastia to choroba, która polega na nieproporcjonalnym powiększeniu jednej lub obu piersi u kobiet. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane. Kryterium rozpoznania ginekomastii jest waga jednej piersi powyżej 2,5kg, chociaż obecnie odchodzi się od sztywnych kryteriów wagowych, a uwzględnia również budowę piersi (gruczołowa vs tłuszczowa) i proporcje ciała.
Rodzaje gigantomastii
Wyróżniamy cztery główne typy ginekomastii:
- gigantomastię młodzieńczą, która dotyka nastoletnie dziewczynki u których piersi dopiero zaczynają rosnąć
- gigantomastię idiopatyczną – najczęstszy rodzaj (przyczyna nieznana)
- gigantomastię ciążową – normalnym jest, że w ciąży piersi się zmieniają pod wpływem hormonów ciążowych, ale w przypadku ginekomastii piersi powiększają się znacznie bardziej i nie wracają do swojej poprzedniej wielkości po porodzie i karmieniu
- gigantomastię polekową – wywoływana przez niektóre leki
Bierze się pod uwagę również uwarunkowania genetyczne, gdyż zdarza się, że mama i babcia pacjentki również cierpiała na ginekomastię.
O co tyle szumu?
Warto podkreślić, że gigantomastia to nie tylko kwestia wyglądu, ale może powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak ból kręgosłupa, problemy z oddychaniem, skłonność do odparzeń i infekcji skóry pod piersiami, rany w miejscu ramiączek od biustonosza. Istotny jest również dyskomfort psychiczny oraz problemy w doborze ubrań. Dlatego też ważne jest, aby kobiety zauważające niepokojące zmiany w obrębie piersi, skonsultowały się z lekarzem specjalistą.
Diagnostyka i leczenie
Diagnostyka gigantomastii wymaga zazwyczaj wykonania szeregu badań, takich jak mammografia, badanie ultrasonograficzne piersi oraz w niektórych przypadkach badania hormonalne. Leczenie gigantomastii może być zarówno farmakologiczne (w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń hormonalnych), jak i chirurgiczne, zależnie od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki. W przypadku osób ze znaczną nadwagą bardzo pomocna może być redukcja masy ciała.
Uwaga!!!
Wielkość piersi nie przekłada się na stopień ryzyka zachorowania na raka piersi.
Zdjęcie dodane przez MART PRODUCTION: pexels.com