Kiedy można nie badać piersi?
Mówi się, że wiek, to tylko liczba i nie wypada się z tym nie zgodzić. Tutaj pojawia się pytanie – jakie to ma implikacje dla naszego zdrowia i profilaktyki? Kiedy można przestać wykonywać badania profilaktyczne piersi? A może inaczej, odwrotnie – od jakiego wieku zacząć badanie piersi?
Z życia wzięte
Zgłosiła się do mnie niedawno 80-letnia pacjentka, która wybadała sobie guzka w piersi.
Rzeczywiście, w badaniu palpacyjnym wyczuwalny ruchomy guzek śr. ok.2cm. W usg widoczna zmiana lita, podejrzewana o nowotworowy charakter. Ostatnią mammografię miała pani wykonaną 10 lat temu, gdyż wtedy ostatni raz kwalifikowała się do badania w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi (program zakłada badanie pacjentek między 50, a 69 rokiem życia).
Czy w pewnym wieku można przestać badać piersi?
Czy to znaczy, że po 69 roku życia nie należy badać piersi? Oczywiście, że nie! Piersi należy badać w każdym wieku, dostosowując rodzaj badania do wieku i budowy piersi. Samobadanie można wykonywać regularnie w każdym wieku. Można poprosić swojego lekarza (np. ginekologa lub onkologa) o skierowanie na mammografię, pomimo przekroczenia owego 69 roku życia. Można również wykonywać w tym wieku regularnie profilaktyczne badanie usg piersi.
Program wczesnego wykrywania raka piersi obejmuje taką, a nie inną grupę, gdyż w tym przedziale wiekowym występuje ponad 50% zachorowań. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że pozostałe zachorowania wystąpią przed 50 rokiem życia i po 69 rokiem życia. Niestety, w każdym wieku jest mniejsze lub większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Leczyłem już (z dobrym efektem) pacjentki zarówno 90-letnie, jak i 18-letnie.
Kiedy należy zacząć badać piersi?
O zgrozo, zdarza się (wcale nie tak rzadko) , że na wizytę zgłaszają się 40-letnie pacjentki, które nigdy w życiu nie miały badanych piersi. Ciągle zabiegane, z przeświadczeniem, że ich (w młodym wieku) rak piersi nie dotyczy.
Niestety, tak jak pisałem wcześniej rak piersi może wystąpić w każdym wieku. Pamiętać należy również, że nowotwory u osób młodych przebiegają z reguły agresywniej i każde opóźnienie w diagnozie i leczeniu ma większe znaczenie niż u osoby w wieku podeszłym, gdzie nowotwory rozwijają się wolniej.
Dlatego zaleca się, aby od 20-25 roku życia kobiety miały wykonywane raz do roku badanie usg piersi.
Rak piersi wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Warto się badać regularnie, niezależnie od wieku.
Umów wizytę przez znanylekarz.pl
Zdjęcie dodane przez Pixabay: pexels.com