Czym są torbiele?
Torbiele piersi są najczęstszą przyczyną palpacyjnych guzków w piersiach i najczęstszą zmianą ogniskową obserwowaną w USG piersi.
Są to zmiany łagodne, które mogą pojawiać się w odpowiedzi na naturalne zmiany poziomu hormonów u kobiety. Często zdarza się, że znajduje się w badaniu więcej niż jedną torbiel.
Palpacyjnie mogą być wyczuwalne jako owalne lub okrągłe, elastyczne, mniej lub bardziej twarde, ruchome guzki. Czasami mogą pojawiać się z dnia na dzień. Niektóre z nich mogą być bolesne (związane jest to nie tyle z ich średnicą, co ciśnieniem płynu w torbieli). Przed okresem torbiele mogą stawać się nieco większe i bardziej tkliwe. Większość torbieli jest jednak niepalpacyjna i znajdowana jedynie w badaniach obrazowych.

Jak powstają torbiele?
Pierś zbudowana jest ze zrazików (gdzie produkowane jest mleko) oraz przewodów mlekowych (którymi mleko dociera do brodawki sutkowej). Struktury te są otoczone przez tkankę włóknistą i tłuszczową. Czasami w obrębie zrazików gromadzi się płyn – to jest właśnie torbiel piersi. Torbiele mogą powstawać w każdym okresie życia kobiety, jednak najczęściej powstają (w związku z poziomem estrogenu) kobiet w wieku przedmenopauzalnym (głównie przed 35 rokiem życia). U kobiet przyjmujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) w dalszym ciągu mogą pojawiać się torbiele. Ilość i wielkość torbieli może zmieniać się w trakcie cyklu. Niektóre mogą się wchłaniać samoistnie, mogą pojawiać się też nowe.
Uwaga, ciekawostka – u mężczyzn, chociaż znacznie rzadziej, również mogą pojawiać się torbiele piersi.
Leczenie torbieli
Większość torbieli nie wymaga leczenia. W przypadku dużych torbieli powodujących ból lub dyskomfort możliwe jest nakłucie torbieli celem ewakuacji płynu i przyniesienia ulgi. Płyn z torbieli może mieć kolor od wodojasnego, po bardzo ciemny. Jeśli uda się opróżnić torbiel całkowicie tak, żeby doszło do zbliżenia się ścian torbieli i ich sklejenia, to jest szansa, że taka torbiel nie nawróci. W przeciwnym wypadku torbiel może się odnowić.
Nie ma żadnej farmakologicznej metody leczenia torbieli. Ale też nie jest potrzebna – torbiele to zmiany łagodne, nie zwiększające ryzyka raka piersi.
Wracając do odpowiedzi na tytułowe pytanie – czy leczyć torbiele piersi? Nie. W zdecydowanej większości przypadków nie wymagają żadnej interwencji. Nie wymagają nawet szczególnie intensywnej obserwacji, a znajdowane na przykład w USG nie wymagają wcześniejszej wizyty kontrolnej.