🔟 najczęstszych przyczyn oraz JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ!!
Jeśli doświadczasz stale lub okresowo bólu piersi (jednej, obu, lub tylko fragmentu piersi), nie możesz przez to skupić się na niczym w ciągu dnia, nawet dotyk piersi powoduje ból lub dyskomfort, martwisz się, czy to coś poważnego, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie 👉
Ból piersi, zwany mastalgią dotyka kobiet w każdym wieku i jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się kobiet na wizytę celem wykonania usg piersi. Ok. 70% kobiet doświadcza w ciągu swojego życia bólu piersi. Może być określany jako kłujący, tępy, zlokalizowany punktowo lub rozlany. Może też promieniować w okolicę dołu pachowego lub do ramienia.
Przyczyny:
1⃣ Torbiele piersi
Torbiele powstają z odcinkowo poszerzonych przewodów mlekowych, wypełnionych treścią płynną (od wodnistej, po bardzo gęstą). Mogą osiągać średnicę od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Sama średnica nie warunkuje tego, czy torbiel jest bolesna, czy nie. Tak samo jak nie warunkuje tego, czy jest palpacyjna, czy nie. Zależy to od ciśnienia płynu w torbieli i tempa, w jakim torbiel się powiększa. W skrajnym przypadku możemy mieć do czynienia z tzw. torbielą jednej nocy, gdzie kobieta idzie spać bez żadnych dolegliwości, a budzi się rano z dużą, bolesną torbielą w piersi. W takiej sytuacji jest najczęściej wskazanie do biopsji cienkoigłowej i odbarczenia torbieli.
Same proste tobiele nie niosą ze sobą ryzyka zezłośliwienia.
2⃣ Leki
Niektóre leki wpływające na poziom hormonów płciowych, leki psychotropowe oraz leki stosowane w leczeniu układu sercowo-naczyniowego mogą przyczyniać się do bólu piersi.
Przykładowe leki powodujące dolegliwości:
- doustna antykoncepcja hormonalna
- hormonalna terapia zastępcza (HTZ zawierające estrogeny i progesteron)
- antydepresanty (leki grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, tzw. SSRI)
- leki przeciwpsychotyczne, np. Haloperidol
- glikozydy naparstnicy (np. digoksyna)
- metyldopa
- niektóre diuretyki (tzn. leki moczopędne)
3⃣ Przebyte zabiegi w obrębie piersi
Jest to związane z tworzeniem się blizny lub stanem zapalnym i może mieć charakter bólu zlokalizowanego głęboko w piersi lub powierzchownie. Może być również odczuwalne jako drętwienie lub miejscowe zaburzenie czucia (związane z przecięciem nerwów w trakcie zabiegu) lub nadwrażliwość na dotyk. Ból o różnym natężeniu może się utrzymywać przez wiele miesięcy, a nawet lat po operacji (chociaż powinien z czasem zmniejszać swoje natężenie).
4⃣ Zapalenie stawu mostkowo-żebrowego (w przebiegu zespołu Tietzego)
Objawia się dolegliwościami bólowymi miejscowymi lub rozlanymi pomiędzy piersiami lub przymostkowo w jednej piersi. Dolegliwości nasilają się przy kichaniu, kaszlu, głębszym wdechu i skrętach tułowia. Dotyczy najczęściej kobiet po 40r.ż. Wskazane stosowanie leków z grupy NLPZ.
5⃣ Zmiany włóknisto-torbielowate
Piersi mogą być tkliwe samoistnie lub przy ucisku, towarzyszy temu uczucie obrzmienia. W badaniu palpacyjnym często budowa drobnoguzkowa. Dotyczy głównie kobiet przed menopauzą. Z wiekiem dolegliwości powinny mieć łagodniejszy charakter lub ustąpić.
Chociaż nie ma na to potwierdzonych naukowo dowodów, ale można próbować łagodzić dolegliwości stosując dietę niskosodową, bogatą w warzywa i owoce oraz witaminy B1 i E. Wskazane ograniczenie spożycia kofeiny. Niektórym pacjentkom pomaga olej z wiesiołka.
6⃣ Zapalenie piersi
Charakteryzuje się miejscowym lub rozlanym obrzękiem, bolesnością i zaczerwienieniem piersi. Towarzyszy temu wzmożone ucieplenie piersi. Może przebiegać z gorączką. Najczęściej występuje na skutek zastoju pokarmu u kobiet karmiących piersią, ale może również występować w innych sytuacjach. Najczęściej wymaga antybiotykoterapii. Czasami konieczna interwencja chirurgiczna.
7⃣ Źle dobrany biustonosz
Zarówno za duży, jak i za mały może powodować bóle piersi. W trakcie uprawiania sportów wskazane jest noszenie sportowych staników.
8⃣ Rak piersi
Mówi się, że rak (na wczesnym etapie zaawansowania) nie boli i w dużej mierze to prawda, dlatego umieściłem dopiero na 8 miejscu. Tym niemniej rak piersi również może być przyczyną bólu piersi. Zwłaszcza jeśli towarzyszy temu guzek piersi, zaczerwienienie skóry piersi, czy zniekształcenie piersi lub krwisty (ewent. wodnisty) wyciek z brodawki sutkowej.
9⃣ Bóle pochodzenia kostno-mięśniowego
Wszelkie zmiany zwyrodnieniowe, zapalne, pourazowe w obrębie stawu barkowego lub kręgosłupa szyjno-piersiowego mogą być odczuwane jako ból w obrębie piersi, chociaż źródło bólu jest poza piersią. Wskazane ustalenie źródła bólu i leczenie przyczynowe.
🔟 Bóle ściany klatki piersiowej
Dolegliwości związane uszkodzeniem (naciągnięciem) mięśnia piersiowego, który leży pod gruczołem piersiowym (dotyczy głównie kobiet pracujących fizycznie lub uprawiających aktywność fizyczną typu cross-fit, siłownia, itp.).
➡ Podsumowując, zazwyczaj bóle piersi nie są groźnym objawem 🙂 i nie muszą od razu świadczyć o raku piersi.
Zawsze jednak, jeśli pojawiają się nowe dolegliwości, utrzymują się przez dłuższy czas, są niezależne od fazy cyklu miesiączkowego, towarzyszy temu wyczuwalny guz w piersi, to należy się skonsultować z lekarzem i wykonać badania obrazowe piersi (MMG, USG piersi).
Należy również pamiętać o wykonywaniu okresowo (niezależnie od obecności dolegliwości lub ich braku) profilaktycznych badań obrazowych piersi.